Blog

Tady máme naše blogy

CO JE MIKROBIOM POKOŽKY A PROČ SE O NĚJ STARAT UŽ OD NAROZENÍ

 

Tak jako má každý z nás unikátní otisky prstů, má na povrchu pokožky i unikátní ekosystém neboli mikrobiom, jenž chrání pokožku před škodlivými vlivy. Pokud je tento ekosystém oslabený, dochází k projevům podráždění, citlivosti, vyrážkám a ekzémům.

 

CO JE MIKROBIOM POKOŽKY?

Kůže je náš největší orgán, který působí jako komplexní primární bariéra. Je však také hostitelem pro obrovské množství různorodých mikroorganismů neboli mikrobioty, jako jsou bakterie, houby, viry a protozoa, které společně vytvářejí kožní mikrobiom.

Každý člověk má unikátní složení mikrobioty, které závisí na našich genech, způsobu porodu, stravě, prostředí i životním stylu.

Na 1cm2 kůže se nachází zhruba miliarda mikrobů.  

 

9_1

 

10_1

 

PROČ JE ROLE MIKROBIOMU POKOŽKY TAK DŮLEŽITÁ?

Mikrobiom pokožky se začíná vyvíjet bezprostředně po narození. Před narozením jsme téměř „bezmikrobní“, k prvnímu setkání s mikroby dochází až během porodu. Od toho se pak mimo jiné odvíjí také obranyschopnost miminka.

Složení naší mikrobioty, stejně jako náš mikrobiom, se utváří a stabilizuje do tří let věku. Toto období je klíčové pro nastavení imunitního systému.

Kožní mikrobiota je součástí imunitního systému, úzce s ním komunikuje.
 
 
 Mikrobiom pokožky, jeho role a vztah k imunitnímu systému:
 
Jednotlivé části mikrobiomu jsou propojené s imunitním systémem prostřednictvím tzv. mezibuněčného dialogu. (A) Imunitní systém tak může být posílen tím, že mikrobiom navýší počty dobrých bakterií, které omezuje přemnožení potenciálních patogenů, anebo také tím, že mikrobiom vyprodukuje určitá antibiotika, jako je lugdunin (C). Mikrobiotická samočinná rovnováha je závislá na produkci antimikrobiálních peptidů (AMP) jak samotnými bakteriemi, tak hostitelskými buňkami, jako jsou keratinocyty a sebocyty (B, D).
 

11

 

JAKÝ JE VÝZNAM ROVNOVÁHY MIKROBIOMU POKOŽKY?

Správně vyvážený mikrobiom vytváří na kůži prostředí, které naše tělo chrání před patogeny, jakožto původci nejrůznějších nemocí. Proto má udržování rovnováhy mikrobiomu pro zdravou kůži velký význam.

Ochranné prostředí kožního mikrobiomu je neustále narušováno různými vnějšími vlivy jako je například UV záření, znečištěné ovzduší, nadměrné mytí, změna pH pokožky způsobená například používáním nevhodných výrobků pro péči o pokožku atd. Tyto vnější faktory společně s vnitřními, ovlivňují nejen zachování celkové integrity kůže, ale také hlavní funkce mikrobiomu, kterou je ochrana před potenciálními patogeny i klimatickými změnami. A právě udržování mikrobiomu v rovnováze pomáhá chránit pokožku před těmito nepříznivými vlivy.

Je stejně důležité obnovit rovnováhu mikrobiomu, který hraje důležitou roli v obou případech, při zdravé kůži i v nemoci.

 

Faktory ovlivňující složení a funkci mikrobioty lidské kůže a její funkce:

 

12

 

JAK UDRŽET MIKROBIOM POKOŽKY V ROVNOVÁZE?

K prevenci a ochraně před různými kožními problémy je efektivní praxí používání topických produktů, které pomáhají udržovat optimální rovnováhu kožního mikrobiomu.

V kii-baa® organic jsme vyvinuli jedinečnou přírodní dětskou péči, která pomáhá udržet správnou funkci kožního mikrobiomu a podporovat tak přirozený vývoj a odolnost zdravé dětské pokožky již od narození.

Unikátní obsah probiotik a prebiotik, spolu s mandlovým proteinem přispívají k posílení přirozené obranyschopnosti pokožky.

Obsažené pečující bio oleje lisované za studena vytváří na pokožce lehký ochranný film, zvláčňují a dodávají pokožce potřebné živiny. Šetrné složení mycího gelu a šamponu založené na mycích složkách z kokosového oleje pokožku nijak nedráždí ani nevysušuje.

Všechny naše produkty obsahují jen suroviny prvotřídní kvality, jsou bez parfemace a vyrobeny s ohledem na životní prostředí.

1

 

MANDLOVÝ PROTEIN A PROČ HO VLÁSKY (NEJEN) NAŠICH NEJMENŠÍCH POTŘEBUJÍ

 

Není žádným tajemstvím, že proto, aby byly vlasy zdravé a rychle rostly, potřebují rovnováhu vlhkosti a bílkovin neboli proteinu! O naše vlasy, stejně tak jako o vlásky našich nejmenších, je proto důležité se pečlivě starat.

5

 

CO JE TO KERATIN?

Každý náš jednotlivý vlas se skládá z řetězců aminokyselin a proteinů, především pak z odolného proteinu zvaného Keratin, který najdeme také v ptačím peří, kočičích drápech nebo v koňských kopytech. 

Keratin je vláknitý strukturní protein, který pomáhá udržovat pružnost vlasů a udržuje je zdravé a silné. Obsah keratinu ve vlasu dosahuje kolem 90 % a je tedy bez nadsázky jeho hlavním stavebním materiálem i lešením v jednom. Najdeme jej jak na povrchu ve vlasové kůře, tak i uvnitř vlasu.

Na fotce níže je vidět architektura vlasu. Takhle vypadá zdravý vlas a řez tímto vlasem.

2

Přirozenou ochrannou vrstvu, jakousi ochrannou zeď, vlasu tvoří vlasová kůra neboli kutikula. Obvykle se skládá z 5-7 překrývajících se bezbarvých vrstev - šupinek, kterým říkáme kutikuly. Tato ochranná vrstva je extrémně tvrdá a odolná.

 

Tato dokonalá stavba vlasů, a to i u vlásků našich nejmenších, však často vezme za své. V našem každodenním životě jsou totiž naše vlasy namáhány mnoha způsoby. Povrch vlasu zatěžují i zcela běžné mechanické činnosti jako je utírání ručníkem, kartáčování, česání nebo vysoušení. Na naše vlasy však negativně působí také environmentální prvky jako slunce, vítr, znečištění, kvalita vody a podobně.

 

Když jsou naše vlasy vystaveny těmto běžným stresorům, naše přirozené vlasové proteiny se ve vlasech rozloží, což způsobí mezery nebo díry ve vlasové kůře. Pak může snadno dojít k poškození vlasu, jehož výsledkem je drsný a křehký povrch, roztřepené konečky a ztráta lesku
3

Jakmile vlasy vykazují podobné ztráty a narušení, je to právě rostlinný protein, který umí chybějící materiál doplnit. Klíčem k udržení optimálního zdraví vlasů je proto přidání proteinu do péče o vlasy již jako prevenci.



JAK ROSTLINNÝ PROTEIN FUNGUJE?

Rostlinný protein vlasy opravuje a posiluje, snižuje jejich lámavost a posiluje je tak, aby znovu získaly svou pružnost. Jemné vlásky navíc pomáhá revitalizovat, zvyšuje jejich hustotu a podporuje rychlejší růst.

 

Tento proces funguje tak, že se hydrolyzované rostlinné proteiny na vlasovou kutikulu připojí, aby vyplnily vzniklé mezery. Na levém obrázku je protein (v modré barvě), jak pomáhá zacelit „díry“ po ulámaných kutikulách. Vpravo zase, jak chrání povrch vlasu vytvořením filmu, který poskytuje bariéru kolem celého vlasu, čímž vlasy posiluje a chrání je před dalším poškozením

4

 

A jak přidaný protein na vlasech drží? Jednoduše, má jemně pozitivní elektrický náboj, zatímco poškozené části vlasů náboj negativní. Přilne k nim tedy sám od sebe.



PROČ ZVOLIT PROTEIN PRÁVĚ ZE SLADKÝCH MANDLÍ?

Hydrolyzovaný sladký mandlový protein je naštěpený rostlinný protein získaný metodou hydrolýzy proteinu z jader sladkých mandlí. Pro svůj vysoký obsah živin, vitamínů i minerálů řadíme mandle také mezi tzv. superpotraviny. Mandle jsou mimo jiné bohaté na vitamín E, Omega 3 a 6, mastné kyseliny, hořčík a biotin. Jsou také jedním z nejbohatších přírodních zdrojů bílkovin, takže produkty vlasové péče obsahující výtažky z mandlí pomohou udržet hladinu keratinu nedotčenou a vlasy v optimální kondici. 

 

Mandlový protein na vlasech navíc snižuje statickou elektřinu a působí jako vlasový kondicionér, který zlepšuje strukturu vlasů a zajistí jejich lehké rozčesávání. Vlasy po něm zůstávají hladké, jemné a lesklé. Tento skvělý protein navíc zachycuje volné radikály, chrání povrch vlasu, má vysokou antioxidační kapacitu a snižuje vazbu mědiVíce o mědi a vlasech zde.

 

Mandlový protein používaný v péči kii-baa® organic je navíc bio kompatibilní dle CPK i COSMOS standardů.

 

 

 

VODA, VLASY A MĚĎ - VŠE, CO BYSTE O NICH MĚLI VĚDĚT

 

Voda je základem života. Hraje zásadní roli v lidské historii a evoluci. Již v 6. století př. n. l. Thales z Milétu položil základy řecké filozofie tím, že vodu považoval za jediný základ hmoty. Není však překvapením, že složení i získávání vody, kterou dnes běžně používáme se od těch dob dost změnil. Pojďme se teď proto blíže podívat na vodu z hlediska péče o vlasy naše a našich nejmenších.

6

Vodu lze rozdělit na „měkkou“ a „tvrdou“ v závislosti na různém množství minerálů, které při svém toku přijímá. Na rozdíl od měkké vody má tvrdá voda vyšší množství rozpuštěných minerálních látek jako vápník nebo hořčík a obsahuje také vyšší stopy kovových prvků. Ačkoliv je toto složení zdravé k pití, na naše vlasy už tak blahodárný vliv nemá. A to zejména kvůli obsahu mědi

 

Když měď ve vodě škodí

A kde, že se ta měď ve vodě vlastně bere? Nízké hladiny mědi se vyskytují v naší pitné vodě zcela přirozeně, zatímco čistící procesy používané vodárenskými společnostmi její obsah zvyšují. Většina obsažené mědi však pochází ze zásobníků teplé vody nebo tradičních měděných trubek používaných v našich domovech i mimo ně. S vyšším obsahem mědi se pak setkáme také v chemicky ošetřovaných bazénech.
7

Pokud měď přijímáme z potravy nebo tekutin a naše tělo ji využívá vnitřně, je důležitým minerálem, bez něhož by lidské tělo nemohlo správně fungovat a vlasy růst. Je například jedním ze základních elementů pro tvorbu melaninu, hlavního pigmentu obsaženého ve vlasech, kůži a oku. Obsah mědi ve vodě, která přichází do kontaktu s našimi vlasy ale vůbec prospěšný není. Právě naopak. 

Přestože měď není přítomna v naší vodě ve velkém množství, může být pro vlasy velmi nebezpečná. Naše vlasy totiž fungují jako houba. Měď se postupně hromadí ve vlasovém váčku (folikule) a vnějších vrstvách vlasu, kde dochází k jejím oxidačním procesům, při kterých vznikají volné radikály. Tyto volné radikály ničí přirozený obal vlasu (kutikulu) a rozkládají vlasový protein keratin, čímž narušují i vnitřní strukturu vlasu. Vlasy se tak stávají tenčí, křehčí a náchylnější k dalšímu poškození. Méně odolávají fyzickým procesům, jako je česání, mytí nebo sušení. Rychleji se lámou, mají roztřepené konečky a nedostatek lesku.

Hladina mědi ve vlasech a vnímání poškození vlasů navíc korelují, protože čím více jsou vlasy poškozené, tím více mědi mohou vázat. Tím ale škodlivost mědi pro naše vlasy nekončí. Uložená měď v našich vlasech zvyšuje tvorbu volných radikálů, čímž posiluje poškozování našich vlasů například při vystavení slunci. Měď navíc škodí všem vlasům bez ohledu na jejich typ či barvu.

Je jasné, že nejvíce mědi posbírají především vlasy poškozené, měď ale snadno proniká i do kutikuly zdravých, nepoškozených vlasů. A tak i když se děti narodí se zcela zdravými vlásky nebo jim teprve pomalu narůstají, mohou být snadno poškozovány i něčím tak prostým, jako je oplachování hlavičky “čistou” vodou z kohoutku. Jejímu působení proto nejsou ušetřeny ani vlásky našich nejmenších.

Negativní dopady se navíc časem jen zhoršují a jednotlivému vlasu trvá průměrně 3 roky, než odroste

8

 

Jak vlasy před mědí ve vodě chránit

První možností, jak se bránit negativním dopadům mědi na vlasy je investice do speciálního vodního filtru. I když se to může zdát trochu přehnané, tyto filtry jsou speciálně navrženy tak, aby odstranily velké množství minerálů a kovů ve vodě, a tím ochránily naše vlasy a pokožku hlavy před jejich škodlivými účinky.

Nejjednodušší a nejefektivnější však je poohlédnout se po čisté a šetrné vlasové kosmetice, která díky svému složení pomáhá vlasy i pokožku před mědí a volnými radikály chránit.

 

Zázrak jménem mandlový protein 

Mandlový protein je revoluční složkou, která dokáže omezit škodlivé účinky hromadění mědi na vlasech i pokožce hlavy. Díky svým filmotvorným vlastnostem vytváří velmi odolnou a prodyšnou ochrannou bariéru, která chrání a odolává všem agresorům, včetně škodlivých minerálů a kovů charakteristických zejména pro tvrdou nebo chemicky upravenou vodu.

Tento skvělý protein navíc zachycuje volné radikály, má vysokou antioxidační kapacitu a snižuje vazbu mědi. Posílí jemné vlasy, obnoví poškozené folikuly a chrání vlasy před dalším poškozením, které může měď způsobit.

​​Používání přípravků s mandlovým proteinem přináší vědecky ověřené výsledky, podle kterých jsou díky němu vlasy i pokožka silnější, zdravější a odolnější. 

Mandlový protein ve vysokém procentu najdete v šamponu s probiotiky a prebiotiky od kii-baa® organic

 

Extra jemný šampon kii-baa® organic

Tento úžasný šampon podporuje růst a sílu vlasů, vlasovou pokožku vyživuje a díky vysokému obsahu mandlového proteinu zároveň chrání proti škodlivým účinkům mědi při každém použití. 

Díky obsahu probiotik a prebiotik, přispívá navíc k posílení přirozené obranyschopnosti pokožky hlavy. Jemné vlásky revitalizuje, zvyšuje jejich hustotu a podporuje rychlejší růst. Šetrné složení, založené pouze na mycích složkách z kokosového oleje, jemně čistí a pokožku ani oči nedráždí. 

Obsažený extrakt z heřmánku lékařského a za studena lisované bio oleje jemné vlásky vyživují a zajistí jejich snadné a bezbolestné rozčesávání. Šampon je navíc vhodný k péči i o tu nejcitlivější vlasovou pokožku již od narození, a pomáhá obnově také při jejím zasažení seboreou.

 1

 

 

 

3 položek celkem
Zpět do obchodu