3 TIPY, JAK BOJOVAT S POPRASKANÝMI RTY (NEJEN) U DĚTÍ

Pokud jde o ochranu dítěte před nepříznivými vlivy prostředí, rty lze snadno přehlédnout - dokud nejsou popraskané a bolavé. Pokožka rtů je tenčí než na jiných částech těla, takže je obzvláště zranitelná vůči chladu, suchému vzduchu (uvnitř i venku), větru a slunci. Roli hrají nejen vnější faktory, ale také hydratace a strava, které mají na rty velký vliv.

Když se k tomu všemu přidá cucání palce nebo používání dudlíku, máte recept na růžovou, suchou a popraskanou kůži v okolí úst vašeho děťátka. Dobrou zprávou je, že na suché rty u dětí může pomoci hned několik jednoduchých tipů. Mějte na paměti, že problémy s popraskanými rty nemají jen mladší členové domácnosti, ale rozhodně i dospělí, takže nezapomínejte pečovat i o sebe.

popraskané suché rty 

Tip 1 - Vyvážená strava bohatá na vitamíny a minerály

Pokud chcete dosáhnout zdravě vypadajících rtů, tak správná strava je základem zdraví, a to platí i pro stav našich rtů. Rty vyživí vitamíny B,C i D, spolu se zinkem a železem, jsou důležité pro udržení rtů a kůže v dobrém stavu.

Kvasnice, obiloviny, avokádo, vajíčka jsou výbornými zdroji vitamínů B. Vitamín C najdete v brokolici, citrusech, lesních plodech, listové zelenině nebo v zelí. Vitamín D najdete v tučnejších rybách, mléčných výrobcích nebo v zelené listové zelenině. Železo a zinek můžete dětem dopřát v podobě masa, mořských plodů neboli strukovin. Malé děti bývají v jídle vybíravé, a proto pokud máte doma špatného jedlíka, můžete využít i doplňky stravy obsahující výše uvedené minerály a vitamíny. Při výběru buďte obezřetní a vybírejte doplňky určené pro děti, případně se poraďte s lékařem.

Tip 2 - Správná hydratace jako klíč ke zdraví

Správná hydratace je základním kamenem pro zdravé rty vašich nejmenších. Je důležité, aby vaše děti pilo dostatek tekutin každý den. Pokud se objeví suché nebo popraskané rty, zvyšte frekvenci aplikace balzámů nebo mastí, jako je například čistá lanolinová mast, která je příjemná a hlavně zcela bezpečná pro dětskou pokožku.

Lanolin je přírodní, organická a obnovitelná vosková látka získávaná z ovčí vlny, která se od starověku používá k lékařským a kosmetickým účelům. Svým složením se velmi blíží lidskému kožnímu tuku a je proto je velice dobře snášen pokožkou. Na pokožce vytváří ochrannou vrstvu, která se snadno se roztírá, vstřebává a umožňuje pokožce dýchat. 

Tip 3 - Ochrana před nepříznivým počasím

Chladné a větrné počasí může být pro citlivou kůži rtů náročné. Aby jste předešli popraskání rtů kvůli nepřízni počasí, zkuste rty dětem zakrývat, když jdete ven, zejména když je slunečno nebo větrno. Dalším tipem je používat ochranné produkty, jako je balzám či mast na rty. Jejich pravidelné používání v kombinaci s krémem s panthenolem na tvář a vhodným oblečením je klíčem k prevenci popraskaných rtů.

Ochranný krém s panthenolem - základ krému z přírodních surovin je doplněn o prebiotika a 5% dexpanthenolu (provitamin B5), který má protizánětlivé účinky a obnovuje přirozenou kožní bariéru. Vhodný pro velmi citlivou pokožku již od narození.

chlad a vitr_1počasí_2


Starostlivost o rty je důležitá, ale nezapomínejte také na zbytek pokožky. Sada přírodních ochranných krémů od Kii-baa může být ideální volbou pro udržení pokožky a rtů ve zdraví, nejen pro vaše děti, ale i pro celou rodinu.