CO JE MIKROBIOM POKOŽKY A PROČ SE O NĚJ STARAT UŽ OD NAROZENÍ

 

Tak jako má každý z nás unikátní otisky prstů, má na povrchu pokožky i unikátní ekosystém neboli mikrobiom, jenž chrání pokožku před škodlivými vlivy. Pokud je tento ekosystém oslabený, dochází k projevům podráždění, citlivosti, vyrážkám a ekzémům.

 

CO JE MIKROBIOM POKOŽKY?

 Mikrobiom pokožky je komplexním a životně důležitým systémem našeho největšího orgánu - kůže. Kůže působí jako primární bariéra a je domovem pro širokou škálu mikroorganismů, jako jsou bakterie, houby, viry a protozoa. Toto rozmanité společenstvo mikroorganismů, označované jako mikrobiota, společně vytváří kožní mikrobiom.

Každý člověk má jedinečné složení mikrobioty, které je ovlivněno různými faktory včetně genetiky, způsobu porodu, stravovacích návyků, prostředí a životního stylu.

Jak udržovat zdravý mikrobiom u miminek? Na 1cm2 kůže se nachází zhruba miliarda mikrobů. Je důležité, aby byla péče o pokožku vašeho miminka šetrná a podporovala zdravé složení mikrobiomu.

 

9_1

 

10_1

 

PROČ JE ROLE MIKROBIOMU POKOŽKY TAK DŮLEŽITÁ?

Mikrobiom pokožky se začíná vyvíjet bezprostředně po narození. Tato skutečnost zdůrazňuje význam péče o pokožku hned od prvních dní života vašeho dítěte. Před narozením jsme téměř „bezmikrobní“, k prvnímu setkání s mikroby dochází až během porodu. Od toho se pak mimo jiné odvíjí také obranyschopnost miminka a správná starostlivost o pokožku miminka může přispět k rozvoji jeho imunitního systému.

Složení naší mikrobioty, stejně jako náš mikrobiom, se utváří a stabilizuje do tří let věku. Toto období je klíčové pro nastavení imunitního systému.

Kožní mikrobiota je součástí imunitního systému, úzce s ním komunikuje.
 
 
 Mikrobiom pokožky, jeho role a vztah k imunitnímu systému:
 
Jednotlivé části mikrobiomu jsou propojené s imunitním systémem prostřednictvím tzv. mezibuněčného dialogu. (A) Imunitní systém tak může být posílen tím, že mikrobiom navýší počty dobrých bakterií, které omezuje přemnožení potenciálních patogenů, anebo také tím, že mikrobiom vyprodukuje určitá antibiotika, jako je lugdunin (C). Mikrobiotická samočinná rovnováha je závislá na produkci antimikrobiálních peptidů (AMP) jak samotnými bakteriemi, tak hostitelskými buňkami, jako jsou keratinocyty a sebocyty (B, D).
 

11

 

JAKÝ JE VÝZNAM ROVNOVÁHY MIKROBIOMU POKOŽKY?

Význam správně vyváženého mikrobiomu spočíva ve vytváření prostředí na kůži, které naše tělo chrání před patogeny, jakožto původci nejrůznějších nemocí. Proto má udržování rovnováhy mikrobiomu pro zdravou kůži velký význam.

Ochranné prostředí kožního mikrobiomu je neustále narušováno různými vnějšími vlivy jako je například UV záření, znečištěné ovzduší, nadměrné mytí, změna pH pokožky způsobená například používáním nevhodných výrobků pro péči o pokožku atd. Tyto vnější faktory společně s vnitřními, ovlivňují nejen zachování celkové integrity kůže, ale také hlavní funkce mikrobiomu, kterou je ochrana před potenciálními patogeny i klimatickými změnami. A právě udržování mikrobiomu v rovnováze pomáhá chránit pokožku před těmito nepříznivými vlivy.

Je stejně důležité obnovit rovnováhu mikrobiomu, který hraje důležitou roli v obou případech, při zdravé kůži i v nemoci.

 Faktory ovlivňující složení a funkci mikrobioty lidské kůže a její funkce:

12

 

JAK UDRŽET MIKROBIOM POKOŽKY V ROVNOVÁZE?

 

  • Používejte šetrné produkty: Vyhledávejte produkty speciálně vyvinuté pro citlivou pokožku miminek.
  • Minimalizujte použití agresivních chemikálií: Vyhněte se výrobkům s tvrdými chemikáliemi, které mohou narušit mikrobiom.
  • Podporujte přirozený vývoj mikrobiomu: Umožněte pokožce vašeho dítěte dýchat a přirozeně se vyvíjet.

 

 

K prevenci a ochraně před různými kožními problémy je efektivní praxí používání topických produktů, které pomáhají udržovat optimální rovnováhu kožního mikrobiomu.

V kii-baa® organic jsme vyvinuli jedinečnou přírodní dětskou péči, která pomáhá udržet správnou funkci kožního mikrobiomu a podporovat tak přirozený vývoj a odolnost zdravé dětské pokožky již od narození.

Najdete u nás třeba dětské pečující tělové mléko, které jemně hydratuje a zklidňuje, extra jemný šampon a sprchový gel pro bezpečné mytí jemných vlásků a citlivé pokožky, i ochranné dětské krémy, ideální pro boj s opruzeninami a podrážděním.

Každý produkt je pečlivě vytvořen s ohledem na citlivou dětskou pokožku, obsahuje směs probiotik, prebiotik a mandlového proteinu, které posilují kožní obranyschopnost. 

Obsažené pečující bio oleje lisované za studena vytváří na pokožce lehký ochranný film, zvláčňují a dodávají pokožce potřebné živiny. Šetrné složení mycího gelu a šamponu založené na mycích složkách z kokosového oleje pokožku nijak nedráždí ani nevysušuje.

Všechny naše produkty obsahují jen suroviny prvotřídní kvality, jsou bez parfemace a vyrobeny s ohledem na životní prostředí.

1