ČO JE MIKROBIÓM POKOŽKY A PREČO SA O NEJ STARAT UŽ OD NARODENIA

Tak ako má každý z nás unikátne odtlačky prstov, má na povrchu pokožky aj unikátny ekosystém alebo mikrobióm, ktorý chráni pokožku pred škodlivými vplyvmi. Pokiaľ je tento ekosystém oslabený, dochádza k prejavom podráždenia, citlivosti, vyrážkam a ekzémom.

 

ČO JE MIKROBIOM POKOŽKY?

Koža je náš najväčší orgán, ktorý pôsobí ako komplexná primárna bariéra. Je však tiež hostiteľom pre obrovské množstvo rôznorodých mikroorganizmov alebo mikrobioty, ako sú baktérie, huby, vírusy a protozoa, ktoré spoločne vytvárajú kožný mikróbiom.

Každý človek má unikátne zloženie mikrobioty, ktoré závisí na našich génoch, spôsobe pôrodu, strave, prostredí i životnom štýle.

Na 1cm2 kože sa nachádza zhruba miliarda mikróbov.

 

9_1

 

10_1

PREČO JE ÚLOHA MIKROBIÓMU POKOŽKY TAK DÔLEŽITÁ?


Mikrobióm pokožky sa začína vyvíjať bezprostredne po narodení. Pred narodením sme takmer „bezmikróbni“, k prvému stretnutiu s mikróbmi dochádza až počas pôrodu. Od toho sa potom okrem iného odvíja aj obranyschopnosť bábätka.

Zloženie našej mikrobioty, rovnako ako náš mikrobióm, sa utvára a stabilizuje do troch rokov veku. Toto obdobie je kľúčové pre nastavenie imunitného systému.

Kožná mikrobiota je súčasťou imunitného systému, úzko s ním komunikuje.

 

Mikrobiom pokožky, jeho rola a vzťah k imunitnému systému:

Jednotlivé časti mikrobiomu sú prepojené s imunitným systémom prostredníctvom tzv. medzibunkového dialógu. (A) Imunitný systém tak môže byť posilnený tým, že mikróbiom navýši počty dobrých baktérií, ktoré obmedzuje premnoženie potenciálnych patogénov, alebo tiež tým, že mikróbióm vyprodukuje určité antibiotiká, ako je lugdunín (C). Mikrobiotická samočinná rovnováha je závislá od produkcie antimikrobiálnych peptidov (AMP) tak samotnými baktériami, ako aj hostiteľskými bunkami, ako sú keratinocyty a sebocyty (B, D).

11

 

AKÝ JE VÝZNAM ROVNOVÁHY MIKROBIOMU POKOŽKY?


Správne vyvážený mikrobióm vytvára na koži prostredie, ktoré naše telo chráni pred patogénmi, ako pôvodcami najrôznejších chorôb. Preto má udržiavanie rovnováhy mikrobiomu pre zdravú kožu veľký význam.

Ochranné prostredie kožného mikrobiomu je neustále narušované rôznymi vonkajšími vplyvmi ako je napríklad UV žiarenie, znečistené ovzdušie, nadmerné umývanie, zmena pH pokožky spôsobená napríklad používaním nevhodných výrobkov pre starostlivosť o pokožku atď. Tieto vonkajšie faktory spoločne s vnútornými, ovplyvňujú nielen zachovanie celkovej integrity kože, ale tiež hlavná funkcia mikrobiomu, ktorou je ochrana pred potenciálnymi patogénmi i klimatickými zmenami. A práve udržovanie mikrobiomu v rovnováhe pomáha chrániť pokožku pred týmito nepriaznivými vplyvmi.

Je rovnako dôležité obnoviť rovnováhu mikrobiomu, ktorý hrá dôležitú úlohu v oboch prípadoch, pri zdravej koži aj v chorobe.

 

Faktory ovplyvňujúce zloženie a funkciu mikrobioty ľudskej kože a jej funkcie:

12

 

AKO UDRŽAŤ MIKROBIOM POKOŽKY V ROVNOVÁHE?


Na prevenciu a ochranu pred rôznymi kožnými problémami je efektívnou praxou používanie topických produktov, ktoré pomáhajú udržiavať optimálnu rovnováhu kožného mikrobiomu.

V kii-baa® organic sme vyvinuli jedinečnú prírodnú detskú starostlivosť, ktorá pomáha udržať správnu funkciu kožného mikrobiomu a podporovať tak prirodzený vývoj a odolnosť zdravej detskej pokožky už od narodenia.

Unikátny obsah probiotík a prebiotík, spolu s mandľovým proteínom prispievajú k posilneniu prirodzenej obranyschopnosti pokožky.

Obsiahnuté ošetrujúce bio oleje lisované za studena vytvárajú na pokožke ľahký ochranný film, zvláčňujú a dodávajú pokožke potrebné živiny. Šetrné zloženie umývacieho gélu a šampónu založené na umývacích zložkách z kokosového oleja pokožku nijako nedráždi ani nevysušuje.

Všetky naše produkty obsahujú len suroviny prvotriednej kvality, sú bez parfumácie a vyrobené s ohľadom na životné prostredie.

1