MANDLOVÝ PROTEIN A PROČ HO VLÁSKY (NEJEN) NAŠICH NEJMENŠÍCH POTŘEBUJÍ

 

Není žádným tajemstvím, že proto, aby byly vlasy zdravé a rychle rostly, potřebují rovnováhu vlhkosti a bílkovin neboli proteinu! O naše vlasy, stejně tak jako o vlásky našich nejmenších, je proto důležité se pečlivě starat.

5

 

CO JE TO KERATIN?

Každý náš jednotlivý vlas se skládá z řetězců aminokyselin a proteinů, především pak z odolného proteinu zvaného Keratin, který najdeme také v ptačím peří, kočičích drápech nebo v koňských kopytech. 

Keratin je vláknitý strukturní protein, který pomáhá udržovat pružnost vlasů a udržuje je zdravé a silné. Obsah keratinu ve vlasu dosahuje kolem 90 % a je tedy bez nadsázky jeho hlavním stavebním materiálem i lešením v jednom. Najdeme jej jak na povrchu ve vlasové kůře, tak i uvnitř vlasu.

Na fotce níže je vidět architektura vlasu. Takhle vypadá zdravý vlas a řez tímto vlasem.

2

Přirozenou ochrannou vrstvu, jakousi ochrannou zeď, vlasu tvoří vlasová kůra neboli kutikula. Obvykle se skládá z 5-7 překrývajících se bezbarvých vrstev - šupinek, kterým říkáme kutikuly. Tato ochranná vrstva je extrémně tvrdá a odolná.

 

Tato dokonalá stavba vlasů, a to i u vlásků našich nejmenších, však často vezme za své. V našem každodenním životě jsou totiž naše vlasy namáhány mnoha způsoby. Povrch vlasu zatěžují i zcela běžné mechanické činnosti jako je utírání ručníkem, kartáčování, česání nebo vysoušení. Na naše vlasy však negativně působí také environmentální prvky jako slunce, vítr, znečištění, kvalita vody a podobně.

 

Když jsou naše vlasy vystaveny těmto běžným stresorům, naše přirozené vlasové proteiny se ve vlasech rozloží, což způsobí mezery nebo díry ve vlasové kůře. Pak může snadno dojít k poškození vlasu, jehož výsledkem je drsný a křehký povrch, roztřepené konečky a ztráta lesku
3

Jakmile vlasy vykazují podobné ztráty a narušení, je to právě rostlinný protein, který umí chybějící materiál doplnit. Klíčem k udržení optimálního zdraví vlasů je proto přidání proteinu do péče o vlasy již jako prevenci.JAK ROSTLINNÝ PROTEIN FUNGUJE?

Rostlinný protein vlasy opravuje a posiluje, snižuje jejich lámavost a posiluje je tak, aby znovu získaly svou pružnost. Jemné vlásky navíc pomáhá revitalizovat, zvyšuje jejich hustotu a podporuje rychlejší růst.

 

Tento proces funguje tak, že se hydrolyzované rostlinné proteiny na vlasovou kutikulu připojí, aby vyplnily vzniklé mezery. Na levém obrázku je protein (v modré barvě), jak pomáhá zacelit „díry“ po ulámaných kutikulách. Vpravo zase, jak chrání povrch vlasu vytvořením filmu, který poskytuje bariéru kolem celého vlasu, čímž vlasy posiluje a chrání je před dalším poškozením

4

 

A jak přidaný protein na vlasech drží? Jednoduše, má jemně pozitivní elektrický náboj, zatímco poškozené části vlasů náboj negativní. Přilne k nim tedy sám od sebe.PROČ ZVOLIT PROTEIN PRÁVĚ ZE SLADKÝCH MANDLÍ?

Hydrolyzovaný sladký mandlový protein je naštěpený rostlinný protein získaný metodou hydrolýzy proteinu z jader sladkých mandlí. Pro svůj vysoký obsah živin, vitamínů i minerálů řadíme mandle také mezi tzv. superpotraviny. Mandle jsou mimo jiné bohaté na vitamín E, Omega 3 a 6, mastné kyseliny, hořčík a biotin. Jsou také jedním z nejbohatších přírodních zdrojů bílkovin, takže produkty vlasové péče obsahující výtažky z mandlí pomohou udržet hladinu keratinu nedotčenou a vlasy v optimální kondici. 

 

Mandlový protein na vlasech navíc snižuje statickou elektřinu a působí jako vlasový kondicionér, který zlepšuje strukturu vlasů a zajistí jejich lehké rozčesávání. Vlasy po něm zůstávají hladké, jemné a lesklé. Tento skvělý protein navíc zachycuje volné radikály, chrání povrch vlasu, má vysokou antioxidační kapacitu a snižuje vazbu mědiVíce o mědi a vlasech zde.

 

Mandlový protein používaný v péči kii-baa® organic je navíc bio kompatibilní dle CPK i COSMOS standardů.