MANDĽOVÝ PROTEÍN A PREČO HO VLÁSKY (NIELEN) NAŠICH NAJMENŠÍCH POTREBUJÚ

Nie je žiadnym tajomstvom, že preto, aby boli vlasy zdravé a rýchlo rástli, potrebujú rovnováhu vlhkosti a bielkovín alebo proteínu! O naše vlasy, rovnako tak ako o vlásky našich najmenších, je preto dôležité starostlivo sa starať.

5

ČO JE TO KERATÍN?

Každý náš jednotlivý vlas sa skladá z reťazcov aminokyselín a proteínov, predovšetkým z odolného proteínu zvaného Keratín, ktorý nájdeme aj v vtáčom perí, mačacích pazúroch alebo v konských kopytoch.

Keratín je vláknitý štruktúrny proteín, ktorý pomáha udržiavať pružnosť vlasov a udržuje ich zdravé a silné. Obsah keratínu vo vlase dosahuje okolo 90% a je teda bez preháňania jeho hlavným stavebným materiálom aj lešením v jednom. Nájdeme ho ako na povrchu vo vlasovej kôre, tak aj vo vnútri vlasu.

Na fotke nižšie je vidieť architektúra vlasu. Takto vyzerá zdravý vlas a rez týmto vlasom.

2

Prirodzenú ochrannú vrstvu, akúsi ochrannú stenu, vlasu tvorí vlasová kôra alebo kutikula. Obvykle sa skladá z 5-7 prekrývajúcich sa bezfarebných vrstiev - šupiniek, ktorým hovoríme kutikuly. Táto ochranná vrstva je extrémne tvrdá a odolná.

 

Táto dokonalá stavba vlasov, a to aj pri vláskoch našich najmenších, však často vezme za svoje. V našom každodennom živote sú totiž naše vlasy namáhané mnohými spôsobmi. Povrch vlasu zaťažujú aj úplne bežné mechanické činnosti ako je utieranie uterákom, kefovanie, česanie alebo vysúšanie. Na naše vlasy však negatívne pôsobia aj environmentálne prvky ako slnko, vietor, znečistenie, kvalita vody a podobne.

 

Keď sú naše vlasy vystavené týmto bežným stresorom, naše prirodzené vlasové proteíny sa vo vlasoch rozložia, čo spôsobí medzery alebo diery vo vlasovej kôre. Potom môže ľahko dôjsť k poškodeniu vlasu, ktorého výsledkom je drsný a krehký povrch, rozstrapkané končeky a strata lesku.

3

Akonáhle vlasy vykazujú podobné straty a narušenia, je to práve rastlinný proteín, ktorý vie chýbajúci materiál doplniť. Kľúčom k udržaniu optimálneho zdravia vlasov je preto pridanie proteínu do starostlivosti o vlasy už ako prevenciu.

 

AKO RASTLINNÝ PROTEÍN FUNGUJE?

Rastlinný proteín vlasy opravuje a posilňuje, znižuje ich lámavosť a posilňuje ich tak, aby znovu získali svoju pružnosť. Jemné vlásky navyše pomáha revitalizovať, zvyšuje ich hustotu a podporuje rýchlejší rast.

Tento proces funguje tak, že sa hydrolyzované rastlinné proteíny na vlasovú kutikulu pripoja, aby vyplnili vzniknuté medzery. Na ľavom obrázku je proteín (v modrej farbe), ako pomáha zaceliť „diery“ po ulámaných kutikulách. Vpravo zase, ako chráni povrch vlasu vytvorením filmu, ktorý poskytuje bariéru okolo celého vlasu, čím vlasy posilňuje a chráni ich pred ďalším poškodením.

4

A ako pridaný proteín na vlasoch drží? Jednoducho, má jemne pozitívny elektrický náboj, zatiaľ čo poškodené časti vlasov náboj negatívny. Priľne k nim teda sám od seba.

 

 

PREČO ZVOLIŤ PROTEÍN PRÁVE ZO SLADKÝCH MANDLÍ?

Hydrolyzovaný sladký mandľový proteín je naštiepený rastlinný proteín získaný metódou hydrolýzy proteínu z jadier sladkých mandlí. Pre svoj vysoký obsah živín, vitamínov i minerálov radíme mandle aj medzi tzv. superpotraviny. Mandle sú okrem iného bohaté na vitamín E, Omega 3 a 6, mastné kyseliny, horčík a biotín. Sú tiež jedným z najbohatších prírodných zdrojov bielkovín, takže produkty vlasovej starostlivosti obsahujúce výťažky z mandlí pomôžu udržať hladinu keratínu nedotknutú a vlasy v optimálnej kondícii.

 

Mandľový proteín na vlasoch navyše znižuje statickú elektrinu a pôsobí ako vlasový kondicionér, ktorý zlepšuje štruktúru vlasov a zaistí ich ľahké rozčesávanie. Vlasy po ňom zostávajú hladké, jemné a lesklé. Tento skvelý proteín navyše zachytáva voľné radikály, chráni povrch vlasu, má vysokú antioxidačnú kapacitu a znižuje väzbu medi. Viac o medi a vlasoch tu.

 

Mandľový proteín používaný v starostlivosti kii-baa® organic je navyše bio kompatibilný podľa CPK aj COSMOS štandardov.